فروش سایت
پنج‌شنبه , دسامبر 31 2020
خانه / رادمان / 10 تکنیک تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

10 تکنیک تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

در اینجا می خواهیم به ذکر 10 تکنیک جهت تشخیص و تفکیک انواع چرم طبیعی از نوع مصنوعی یا صنعتی بپردازیم که به شما کمک می کند در انتخاب خود سردرگم نشوید.

داخل مغازه های چرم فروشی پر است از انواع چرم های طبیعی و مصنوعی که هر یک کاربری مخصوص به خود را دارد. اگر بخواهید چرمی بخرید که هنوز به محصول تبدیل نشده کار راحت است چون شکل و شمایل و قد و قواره چرم طبیعی و چرم مصنوعی به طور آشکاری با هم فرق دارند ولی اگر بخواهید یک محصول چرمی همچون کیف چرم یا کت چرم تهیه کنید آنوقت کمی تشخیص چرم طبیعی از نوع مصنوعی دشوار می شود برای همین لازم است که چند مورد ساده را بدانیم تا بتوانیم با کمک از آنها به تنهایی چرم طبیعی را از مصنوعی تفکیک کنیم. در این مطلب قصد داریم به بیان 10 تکنیک ساده برای شناخت و جداسازی چرم طبیعی از مصنوعی می پردازیم تا بتوانید در این بازار شلوغ و غلط انداز، جنس مطلوب خود را به درستی برگزینید.

خرید کالای چرم طبیعی از فروشگاه های برند

ساده ترین روشی که می توانید به کمک آن متوجه شوید محصولی که قصد خریدش را دارید از چرم طبیعی درست شده یا چرم مصنوعی، خرید از فروشگاه های برند و مطرح سراسر کشور است.
برای مثال اکثر کیف هایی که در مغازه های کوچک و معمولی بازار عرضه می شود از چرم مصنوعی درست شده اند ولی وقتی به یک فروشگاه برند و شناخته شده همچون نوین چرم، چرم درسا، چرم مشهد یا چرم آفتاب پا می گذارید این موضوع بدیهی و واضح است که این برندها همگی تولیدکننده و فروشنده محصولات چرم طبیعی هستند و می توانند برای هر محصول شناسنامه ای از آن را در اختیارتان بگذارند. بنابراین به هنگام خرید کالای دوخته شده با چرم طبیعی مراکز معتبر را انتخاب کنید.

فروشگاه چرم طبیعی

قیمت شاخصه ای برای تشخیص نوع چرم

یکی از مواردی که می تواند موجب تمایز چرم طبیعی از چرم مصنوعی شود شاخص قیمت است. به طور کلی در بازار خرید و فروش چرم و اقلام چرمی، کالاها و اجناس تولید شده با چرم طبیعی گران قیمت تر از محصولات چرم مصنوعی هستند که با در نظر گرفتن این شاخصه می توان براحتی پی به طبیعی یا مصنوعی بودن چرم محصول برد. البته در این مورد لازم است کاملا هوشیار باشید چون برخی از افراد سودجو محصول تولید شده با چرم مصنوعی را به اسم چرم طبیعی به مشتریان می فروشند و با سوء استفاده از اعتماد آنها، براحتی بر سر مشتریان خود کلاه می گذارند.

قیمت چرم

برچسب و اتیکت اصل بودن چرم محصول

اکثر اجناسی که از چرم طبیعی درست شده اند معمولا دارای یک برچسب یا اتیکت نیز هستند که به صورت کاغذی و یا چرمی به محصول الصاق می شوند. بر روی این اتیکت نام شرکت، لوگوی برند و یا مشخصات فنی محصول اعم از نوع چرم و یا شرایط نگهداری نوشته می شود. این برچسب، روش ساده دیگری برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی است که با آن آشنا شدید.

اصل بودن چرم

ضخامت چرم را بررسی کنید

چرم مصنوعی چون با دستگاه و مواد مصنوعی تولید می شود ضخامتش در تمام قسمت ها یکسان و یکنواخت است ولی چرم طبیعی به هیچ وجه اینگونه نیست. از آنجایی که ضخامت پوست دام در بخش های مختلف یکسان نیست بنابراین ضخامت چرم طبیعی در قسمت های مختلف هر جلد یا طاقه چرمی یکسان نبوده و در برخی از نقاط همچون لبه های کار ممکن است نازک تر باشد.

استشمام بوی چرم

وقتی وارد یک مغازه یا فروشگاهی می شوید که در داخل آن محصولات تولید شده با چرم طبیعی قرار گرفته، بوی خاصی را استشمام می کنید که آن بو، همان بوی چرم طبیعی است درحالیکه چرم مصنوعی و کالای تولید شده با چرم های صنعتی اصلا بو نمی دهند. البته برخی از افراد فرصت طلب برای آنکه کاری کنند که چرم مصنوعی بویی همچون چرم طبیعی داشته باشد از عطرهای مخصوص استفاده می کنند بنابراین بو کردن چرم نمی تواند یک روش صد در صدی برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی باشد.

بررسی پشت چرم

این مورد مناسب زمانی است که امکان مشاهده پشت چرم وجود داشته باشد. اگر محصول مورد نظر به گونه ای دوخته شده باشد که قسمت پشتی چرم قابل رویت باشد آنوقت می توانید براحتی متوجه طبیعی یا مصنوعی بودن چرم بشوید. پشت چرم طبیعی پرزدار بوده و پرزهایی کوتاه و بلند دارد درحالیکه پشت چرم مصنوعی از تار و پود منظم و مرتبی تشکیل شده است.

بررسی تست شعله برای چرم

چرم های مصنوعی در کارخانه و با استفاده از مواد پلاستیکی درست شده اند بنابراین اگر در معرض شعله آتش قرار گیرند به سرعت و در کسری از ثانیه تغییر شکل داده و بویی همچون بوی سوختن پلاستیک می دهند درحالیکه چرم طبیعی به راحتی در اثر تماس مستقیم با آتش جمع نمی شود و اگر بازه زمانی تست شعله را تا مرحله سوختن ادامه دهید بویی همانند بوی سوختن موی گوسفند از آن ساطع می شود.

بافت و الگوی رخ چرم

طرح رخ چرم های مصنوعی از الگو و قاعده خاصی پیروی می کند که دائما هم در بخش های مختلف چرم این الگو تکرار می شود درحالیکه طرح رخ چرم های طبیعی اینگونه نیست. حتی رخ یک جلد چرم طبیعی می تواند با جلد دیگر از همان نوع چرم متفاوت باشد. بنابراین با بررسی دقیق و هوشمندانه سطح چرم می توان طبیعی و یا مصنوعی بودن آن را تشخیص داد.

بررسی لبه چرم

معمولا قسمت میانی چرم مصنوعی سفید رنگ است و تار و پود چرم بوضوح در قسمت های کناری و لبه نمایان می باشد که خب این مورد زیبایی ظاهری و کیفیت محصول را پایین می آورد. اما مغز چرم طبیعی اعلا و مرغوب همرنگ خود چرم است و اغلب برای تمیزی بیشتر کار، لبه های چرم را رنگ می زنند. برای این امر از رنگ های مخصوص لبه چرم و یک آرمیتاژ ساده یا حرفه ای استفاده می شود. توجه داشته باشید که رنگ لبه دقیقا همرنگ چرم انتخاب می شود.

اعتماد به فروشنده

یکی دیگر از راه های تشخیص و تمیز دادن چرم طبیعی از مصنوعی اعتماد به گفته و سخن فروشنده است. البته این روش، روش دقیقی نیست ولی اگر نسبت به فروشنده شناخت دارید و صداقت وی از مدتها قبل برای شما اثبات شده می توانید به حرف وی اعتماد کرده و بپذیرید که این محصول از چرم طبیعی درست شده، یا اینکه تولید شده از چرم مصنوعی است.

منبع: چرم رادمان

مطلب پیشنهادی

صادرات چرم خام طبیعی مشهد

شهر مشهد یکی از قطب های اصلی ایران در زمینه تولید انبوه چرم خام طبیعی بشمار می رود که قادر به صادرات حجم بالایی از انواع پوست چرم اصل به کشورهای حوزه cis و اروپ

پاسخی بگذارید