فروش سایت
پنج‌شنبه , دسامبر 31 2020
خانه / رادمان / دباغی پوست و روش تولید چرم طبیعی

دباغی پوست و روش تولید چرم طبیعی

اطلاع از اینکه چرم طبیعی یا چرم خام به چه روش هایی تولید می شود برای بسیاری از افراد جذاب است. در این مقاله سعی می کنیم مفصل تر پیرامون نحوه دباغی پوست، مراحل و فرآیند تولید این فرآورده بیشتر صحبت کنیم.

پیش تر در خبری تحت عنوان مراحل تولید چرم طبیعی در کارخانه به بیان تعریف چرم و چرم سازی پرداخته شد و مراحل تبدیل پوست به چرم یک به یک شرح گردید. در این مقاله می خواهیم به طور مفصل تر از دباغی پوست صحبت کرده و روش تولید چرم طبیعی یا خام را کمی جزئی تر شرح دهیم.

آماده سازی پوست چرم

 • ابتدا بایستی پوست را از لاشه حیوان جدا کرد؛ در این مرحله به یک چاقوی شکاری خوب برای پوست کردن نیاز است. ابتدا باید بخش ها و اعضای اضافی خارجی (مثل اندام های جنسی) را از بدن جدا کرد. جدا کردن پوست حیوان را از سمت دم شروع کرده و به گلو ختم کنید.

 • گوشت هاص اضافی و باقیمانده را از پوست حیوان جدا کنید؛ عمده تولیدکنندگان از ماشین های صنعتی مخصوصی برای حذف گوشت اضافی از قسمت داخلی پوست استفاده می کنند. حرکت غلتک فلزی دستگاه بر روی قسمت داخلی پوست هرگونه گوشت اضافی را کنده و از بین می برد.

 • نمک سود کردن پوست؛ یا یک لایه نمک را به سطح پوست اعمال کنید و یا پوست را در داخل آب نمک خیس نمایید. این کار را بر روی پوست تا زمان از بین رفتن کامل اضافات انجام دهید. نیاز است تا پوست های تازه در چند ساعت ابتدایی، نمک سود شده یا منجمد گردند در غیر اینصورت احتمال فساد پوست بالا است.

برای ایجاد محلول آب نمک بایستی 450 گرم نمک را در داخل 3.8 لیتر آب حل نمود و اجازه داد پوست حیوان به مدت 24 ساعت در داخل این آب بماند.

 • پوست را در داخل آب بخوابانید؛ خیس کردن پوست به جدا شدن مواد اضافی باقیمانده کمک می کند. 132 لیتر آب را در داخل یک گالون بزرگ ریخته و اجازه دهید پوست ها به مدت یک روز در داخل آن باقی بمانند. این امر به جدا شدن راحت تر مو کمک می کند.

 • مو را از پوست جدا کنید. این امر می تواند به صورت شیمیایی با یک محلول کلسیم هیدروکسید و یا با دیگر محلول های شناخته شده انجام شود. پس از حذف کامل مو، پوست را بایستی خشک کرد.

 • در این مرحله باید پوست را در داخل محلول آهکی خوابانید؛ یک قاشق چای خوری (5 میلی لیتر) کلسیم هیدروکسید را به (3.8 لیتر) آب اضافه کنید. این محلول مواد میان الیاف و پروتئین های غیر ضروری را حذف کرده و کمک می کند تا پوست با حذف کامل مواد اضافی نرم و لطیف شود. پوست را از داخل حمام آهکی خارج کرده و آن را کاملا تمیز کنید.

دباغی چرم

 • تصمیم گیری برای انجام فرآیند دباغی
 1. انجام فرآیند دباغی گیاهی. در دباغی گیاهی از عصاره تانن استفاده می شود. این ماده به طور طبیعی در انواع مختلفی از درختان وجود دارد. عصاره تانن با آب ترکیب شده و همراه با پوست حیوان در داخل دستگاه درام که به صورت دورانی و چرخشی می چرخد قرار می گیرد. چرخش درام سبب می شود که ماده تانن به تمامی سطوح پوست برود و همه جای آن را آغشته کند. این فرآیند بین سه تا چهار روز طول می کشد و در نهایت چرمی انعطاف پذیر و مساعد برای تولید مبلمان و چمدان تولید می شود.
 2. انجام دباغی معدنی. در دباغی معدنی از یک ماده شیمیایی به نام سولفات کروم استفاده می شود. پوست حیوان به طور کامل در داخل محلول آغشته به سولفات کروم خیسانده می شود تا دباغی به طور مناسب و کامل انجام گردد. این فرآیند حدود 24 ساعت زمان می برد تا به مرحله تکمیل رسد. چنین چرمی خاصیت کشسانی داشته و برای دوخت لباس و کیف های دستی مناسب می باشد.
 3. دباغی پوست با مغز. دباغی با مغاز یک روش خانگی مرسوم برای دباغی پوست دام ها است. آنها می گویند هر حیوان به اندازه کافی مغز برای دباغی پوست خودش دارد بنابراین اگر از مغز حیوان برای دباغی استفاده می کنید می توانید از قصابی ها نیز آن را تهیه بنمایید. مغز را با 473 میلی لیتر آب ترکیب کرده و اجازه دهید پس از گذشت مدت زمانی کوتاه صاف و آرام شود. از یک ظرف بزرگ برای جوشاندن مخلوط استفاده کنید. مغزهای جوشیده شده را به یک درام بزرگ اضافه کرده و برای خنک شدنش کمی آب بدان اضافه کنید. برای دست یافتن به نتیجه بهتر میزان آب به مغز را نسبت 4 به 1 بگیرید. پوست ها را به مخلوط ایجاد شده اضافه کرده و اجازه دهید محلول همه قسمت های پوست را آغشته کند. آن را بیش از 24 ساعت در دمای اتاق نگه دارید.

 • پوست های چرم را به یک درام بزرگ منتقل کنید؛ شما به یک ظرف بزرگ نیاز دارید تا تمامی پوست ها و عامل دباغی را درون آن نگه دارید. برای این کار یک ظرف 35 – 40 گالن (132 – 150 لیتر) مناسب است.

 • عامل دباغی را به درام اضافه کنید. پس از اضافه کردن تانن به آب باید اجازه داد چرم ها از چند ساعت تا 6 روز بسته به روش دباغی انتخابی و سایز و مقدار پوست ها خیس بخورند.

 • رنگ دلخواه خود را به ظرف اضافه کنید؛ رنگ نوعی ماده شیمیایی است که در طی عملیات دباغی مورد استفاده قرار می گیرد تا چرم به رنگی غیر از رنگ طبیعی خود تبدیل شود. چنانچه قصد دارید تمام چرم خود را به یک رنگ رنگ کنید، هم می توانید رنگ را در طی فرایند دباغی اضافه کنید و هم می توانید صبر کرده و بعد از فرایند دباغی رنگ را بدان اضافه نمایید.

 • شستن چرم؛ چرم را بشویید. چرم پس از دباغی شدن، باید کاملا شستشو داده شود. این عمل باعث می شود هر ماده شیمیایی و رنگ اضافی از روی چرم حذف شود. برای این کار می توان از آب گرم و برخی از صابون های ملایم که حاوی مواد طبیعی هستند استفاده کرد.

 • خشک کردن چرم؛ پس از آنکه پوست حیوانات فرآیند دباغی را طی کرد، چرم حاصل می شود. چرم را آویزان کنید تا خشک شود. شما می توانید از فن برای تسریع فرایند خشک شدن چرم استفاده کنید، اما چرم باید آرام و آهسته خشک شود بنابراین صبور باشید.

چرم فینیش

 • چرم نرم شده؛ به کمک دستگاهی مخصوص می توان چرم را با کشش و یا آغشته کردن آن به روغن های طبیعی نرم کرد. این فرآیند انعطاف پذیری چرم را تضمین نموده و بالا می برد.

 • اعمال روغن نرم کننده به چرم؛ وقتی پوست به میزان 80% خشک شد، آنوقت روغن را به سرتاسر پوست اعمال می کنند. ماده روغنی بایستی به صورت یکنواخت تمام سطح پوست را دربرگیرد. این عمل را چندین بار تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

 • آغشته کردن پوست به دود؛ پوست چرم نرم و انعطاف پذیر است ولی بسته به هدفی که دارید ممکن است بخواهید پوست های چرمی را دودی کنید تا ماده تانن به اعماق الیاف پوست نفوذ کند. مطابق شکل پوست را به یکدیگر کوک زده و آن را برای مدت چندین ساعت بر روی دود آتش نگه دارید تا فرآیند به طور کامل انجام شود.

 • چرم فینیش؛ چرم را می توان پرداخت کرده و آن را جلا داد. برای این کار می توان چرم را به طور دلخواه به اکریلیک و پلی اورتان آغشته کرد. همچنین در صورت تمایل می توان طرح ها و نقش و نگارهای زیبایی را بر روی چرم حک کرده و آن ها را بر اساس کارآیی شان برش زد.

منبع: چرم رادمان

مطلب پیشنهادی

صادرات چرم خام طبیعی مشهد

شهر مشهد یکی از قطب های اصلی ایران در زمینه تولید انبوه چرم خام طبیعی بشمار می رود که قادر به صادرات حجم بالایی از انواع پوست چرم اصل به کشورهای حوزه cis و اروپ

پاسخی بگذارید